تبلیغات
هوش مصنوعی
LOGO
همیشه جایی در پشت ذهنت به خاطر بسپار که اثر انگشت خداوند بر همه چیز هست...

سلام دوست عزیز به وبلاگ خودت خوش اومدی هرسوالی داشتی درموردکامپیوتر مطرح کنین آدرس ایمیلتونم بنویسین درعرض24ساعت جواب میدم.

پنجشنبه 7 دی 1391
با هوشمندتر شدن ربات‌ها، دور از ذهن نیست كه روزی آنها بتوانند از روی خود كپی تهیه كنند و مالك دنیا شوند
حكومت ربات‌ها بر جهان
 
 
 
اخباری كه بتازگی در حوزه نجوم منتشر شده است، این نظریه را كه احتمالا بذر حیات در سراسر منظومه خورشیدی ما وجود دارد یا حداقل امكان رشدكردن حیات وجود دارد را تقویت كرده است. سفینه مِسنجر (Messenger) در قطب‌های سیاره عطارد اولین و نزدیك‌ترین سیاره به خورشید، تركیب‌های حاوی كربن و همچنین آب را شناسایی كرده است. اینجا و روی زمین با كاوش در عمق حدود 20 متری در زیر سطح یخ‌زده یك دریاچه دور افتاده در قطب جنوب، دانشمندان مجموعه‌ای از باكتری‌هایی را كشف كردند كه در یكی از تاریك‌ترین، سردترین و شورترین زیست بوم‌های كره زمین زندگی می‌كردند و همچنین مریخ‌نورد كنجكاوی در حال آغاز جستجو برای یافتن نشانه‌هایی از فسیل میكروبی در نمونه‌های خاك سیاره مریخ است.

اما این كاوشگران فضایی مغزهایی ساخته شده از مواد نیمه رسانا همچون سیلیكون، ژرمانیوم و گالیوم دارند. به عبارت دیگر این ماشین‌ها، محصولاتی با هوش مصنوعی هستند كه درك می‌كنند، تصمیم می‌گیرند و مشورت می‌كنند.

دیدن همین ربات‌ها كه هر روز باهوش‌تر و مستقل‌تر می‌شوند ایده احتمال وجود ربات‌های شروری كه انسان‌ها را قتل‌عام خواهند كرد و بر آنها غالب خواهند شد را به وجود آورد و دستمایه داستان فیلم‌ها و كتاب‌های علمی- تخیلی بسیاری گردید. چهره نیمه‌انسان نیمه ربات هنرپیشه فیلم نابودگر به نمادی كه یادآور ترس از ماشین‌های شرور و افسار گسیخته است تبدیل شد. ماشین‌هایی كه از كنترل انسان‌ خارج شده‌اند و به دشمنی در مقابل سازنده‌شان قدعلم كرده‌اند.

تا یك دهه پیش در بدترین حالت، برداشت منفی‌ای كه از رایانه‌ها داشتیم برخوردن به یك برنامه مزاحم روی دستگاه بود، اما واقعیتی كه در دنیای امروز ما در جریان است به‌طور گسترده‌ای در حال رسیدن به افكار نویسندگان علمی - تخیلی است. برخی آینده‌گران هشدار داده‌اند تكنولوژی و پیشرفت‌های ما این پتانسیل را دارند كه بقا و حیات خودمان را به روشی كه هرگز در تاریخ بشر سابقه نداشته است تهدید كنند. این احتمال وجود دارد كه در آینده نه چندان دورلحظه‌ای بسیار غیرمترقبه و شگفت‌آور پدید آید كه گریزناپذیر است.

اخیرا اعلام شد گروهی از استادان برجسته و پیشتاز دانشگاه كمبریج در حال بنا نهادن مركز مطالعاتی به نام اختصاری CSER هستند تا تهدید‌ غالب شدن ربات‌های هوشمند به بشر را مورد بررسی قرار دهند.

موضوع اسیر شدن انسان به دست ربات‌ها شاید هیچ گاه در تاریخ بشر چنان جدی گرفته نشده بود؛ از طرفی هم قرار نیست تا پایان امسال این فاجعه رخ دهد، اما كیهان شناس برجسته به نام مارتین رِس كه یكی از موسسان مركز CSER است در كتابی با نام «آخرین قرن ما» كه 9 سال پیش منتشر شده است پیش‌بینی كرده نسل بشر تا قبل از سال 2100 میلادی به كلی نابود و منقرض خواهد شد.

ربات‌های آدمكش در میان چند دلیل كه برای پایان جهان ذكر شده‌اند از همه جدی‌تر به نظر می‌رسد و گروه متخصصان كمبریج به طور شاخصی نگران اهمیت موضوع هستند. به غیر از اینها همچنین تغییرات آب و هوایی، جنگ اتمی و زیست فناوری منحرف شده هم موارد دیگر تهدید‌كننده نسل بشر خوانده می‌شوند.ادامه مطلب
ساعت ارسال 10:55 ق.ظ نویسنده: فرشته ملكزاده نظر: ()

نویسندگان

نظرسنجی

وبلاگمون چطور بود؟

آمار بازدید کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
آمار مطالب تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما