تازه های دنیای رباتیک و هوش مصنوعی

محققان در تحقیقات جدید خود به یافته‌هایی درباره چگونگی عملكرد مغز دست یافته‌اند. این گروه از دانشمندان رباتی را طراحی كرده‌اند كه توسط یك مغز بیولوژیكی متشكل از سلول‌های عصبی كنترل می‌شود. با استفاده از این ربات می‌توان اطلاعاتی را درباره چگونگی ذخیره و بازیابی اطلاعات در مغز به دست آورد.

یكی از مهم‌ترین ویژگی‌های این طرح تحقیقاتی این است كه بر اساس نتایج به دست آمده از آن، بررسی وضعیت بیماری‌هایی مانند آلزایمر، پاركینسون، سكته مغزی و هرگونه اختلال ایجاد شده در مغز انسان امكان‌پذیر خواهد بود. این مغز بیولوژیكی از مجموعه‌ای از سلول‌های عصبی ساخته شده است كه در شرایط آزمایشگاهی كشت داده شده و در بستری از حدود 60 الكترود كه قادر به دریافت پیام‌های الكتریكی صاد شده از سلول‌ها هستند، قرار گرفته‌اند. این مجموعه حركات ربات را تحت كنترل قرار می‌دهد. هر گاه این ربات به جسمی نزدیك می‌شود، علائم دریافت شده توسط الكترودها سبب تحریك مغز خواهد شد.

واكنش مغز در برابر این تحریك به حركت درآوردن چرخ‌های ربات به سمت چپ و راست خواهد بود كه مانع از برخورد آن با موانع خواهد شد. در این ربات‌ها كه مجهز به نوعی مغز با ساختار بیولوژیكی هستند، هیچ گونه كنترلی توسط انسان یا دیگر ابزارهای جانبی مانند رایانه‌ها انجام نخواهد شد؛ چرا كه این ربات قادر است از طریق فرامین دریافت شده از مغز نسبت به محیط اطراف خود اطلاعاتی را به دست آورد و بر اساس آن نسبت به قرار گرفتن در موقعیت‌های مختلف تصمیم‌گیری كند.

محققان در تلاش هستند با استفاده از ارسال علائم مختلف به مغز در حین حركت ربات به طرف موقعیت‌های از پیش تعریف شده او را وادار به یادگیری كنند. آنها امیدوارند با دستیابی به این موفقیت بتوانند چگونگی بازیابی اطلاعات در مغز هنگام قرار گرفتن در موقعیت‌های مشابه را مورد بررسی قرار دهند.